ELY-keskuksen & Intotalo Oy:n toteuttama
KASVUUN JOHTAMINEN – PK-YRITYSTEN KEHITYSOHJELMA
Kasvuun johtamisen -valmennus pk-yritysten johdolle ja avainhenkilöille
- Miten innostat ja motivoit henkilöstöäsi arjessa?
- Miten johdat ajankäyttöä ja toimintaa suunnitelmallisesti?
- Mitä yritysjohtajan kannattaisi tietää psykologiasta?
- Kuinka johdan yritykseni kohti kannattavaa kasvua?
Näihin kysymyksiin saat käytännön työkaluja ja toimivia ratkaisuja ELY-keskuksen järjestämästä ja Intotalo Oy:n toteuttamasta pk-yritysten kehitysohjelmasta.
Kasvu vaatii johtajuutta – oletko valmis johtamaan paremmin?
Tunnemme arkesi haasteet
Intotalon kaikki valmentajat ovat itsekin yrittäjiä. Elämme ja hengitämme yrittäjän arjen iloja ja suruja.
Me emme nosta itseämme jalustalle luennoimaan, vaan valmennuksen keskiössä olet sinä ja yrityksesi tarpeet. Kuuntelemme ja keskustelemme paljon ja opimme toinen toisiltamme.
Me käärimme hihat ja autamme sinua saavuttamaan kehitystavoitteesi. Jokaisesta valmennuspäivästä saat käytännön työkaluja oman työsi tueksi.
Kehitysohjelman tavoitteina on
- Vahvistaa liiketoimintastrategiaa, joka mahdollistaa kannattavan kasvun
- Antaa yrityksen avainhenkilöille työkaluja kasvustrategian toteuttamiseen ja kasvun johtamiseen käytännössä
- Tukea yrityksen arjen johtamistyötä sekä virittää liiketoimintaa
- Rakentaa parempaa yrityskulttuuria.
Kehitysohjelman aikana:
- Vahvistat omaa johtamisosaamista ja psykologista pelisilmää
- Tunnistat yrityksesi kasvun pullonkaulat ja saat rehellistä palautetta vertaisiltasi ja rohkaisua oikeiden päätösten tekemiseen
- Tankkaat itsellesi uutta energiaa johtamiseen
- Kehität vuorovaikutustaitojasi ja kykyä johtaa yksilöitä paremmin
- Vahvistat yrityksesi myynnillistä otetta ja kirkastat yrityksesi brändiä
- Katkaiset kiireen ja keskityt yrityksesi kannattavuuteen tulevaisuudessa
- Saat aikaa ajatteluun ja yrityksesi kasvun suunnan määrittämiseen.
Lupauksemme on, että voit viedä opit jokaisesta valmennuspäivästä suoraan käytäntöön.
”Valmennuksessa pääsi miettimään konkreettisesti asioita omaan yritykseen. Oli ilo huomata, ettemme olleet valmentajille kasvoton joukko, vaan he olivat tutustuneet jo ennalta yrityksiimme. Lisäksi yrityskohtainen sparraus ylitti kyllä omat odotukseni.”
Erja Laapas, Osteofysio Laapas Oy
Kehitysohjelma sisältää:
- 10 suoraan yrityksesi kasvua ja ihmisten johtamista tukevaa ja johtamisen uusimpiin työkaluihin tutustuttavaa valmennuspäivää Intotalon kokeneiden yritysjohtamisen valmentajien johdolla
- 2 suoraan yrityksesi arjen johtamista ja kasvustrategian toteutusta tukevaa yrityskohtaista konsultointipäivää
LISÄKSI Intotalon toteuttama ohjelma sisältää:
- Yrityksen kasvuun johtamisen lähtötilanneanalyysin ja raportin kehityskohteista ja kasvun potentiaalista
- Henkilökohtaisen Minä esimiehenä ja yrittäjänä – luontaisen toimintatyylin Extended DISC® analyysin
- Kolme käytännön yritystarinaa ja casekuvausta
- Pääsyn suljettuun Intotalon Slack-ryhmään, jossa Intotalon yritysjohdon valmennusten osallistujilla on mahdollisuus jakaa oppeja, verkostoitua ja käydä keskusteluja
- Alma Talent -digikirjaston käyttöoikeuden, jonka bisneskirjojen kautta voit syventää omaa osaamistasi
- Työkalut ja asiakirjapohjat mm.
- Pk-yrityksen johtamisen strategiatyökirja
- Yrityskulttuurin 9 kulmakiveä -työkirja
- Johtamisen vuosikello
- Ajankäytön johtamisen työkalut
- Kassavirtalaskelma ja budjetointipohja
Kustannukset
Ely-keskus kustantaa 70% valmennuksen osallistumismaksusta (norm. 5300€), joten yrityksen omavastuuosuus on vain 1590€ + alv/osallistuja.
Hinta sisältää valmennuksen, materiaalit sekä kaksi (2) yrityskohtaista konsultointipäivää. Voimme ottaa valmennukseen maksimissaan kaksi osallistujaa samasta yrityksestä . Mahdolliset matka- ja majoituskulut ovat omakustanteiset. Koulutus sisältää de minimis –tukea.
”Valmennus loi tsemppiä yrittämiseen ja auttoi jaksamaan eteenpäin. Myös muiden yrittäjien sparrauksella oli merkittävä hyöty.”
Henri Sippola, TL Sippola Oy
Lue lisää ELY-valmennuksiin osallistuneiden kokemuksia klikkaamalla tästä!
”Valmennus antoi konkreettisia taitoja kehittää yrityksen strategiaa.”
Tapani Tanskanen, Spellpoint Oy
Seuraavat valmennukset alkavat:
LAPPEENRANNASSA 10.5.2023
ilmoittautuminen päättyy 28.4.2023.
Ilmoittaudu mukaan Pk-yrityksen kasvuun johtamisen kehitysohjelmaan nyt!
Valmennuksen ohjelma
1. päivä: KASVUN MINDSET – KASVUTAVOITTEIDEN ASETTAMINEN
Valmennuspäivänä käsitellään yritystoiminnan kokonaiskuvaa sekä hyvää johtajuutta ja johtamisen tasoja yrityksessä. Päivän aikana käydään läpi, mitä tarkoittaa kasvun mindset. Opit johtamaan asennetta ja omaa energiaasi.
2. päivä: KASVUSTRATEGIAN LAATIMINEN
Valmennuspäivän aikana kuulet erilaisista liiketoimintamalleista ja strategiatyökaluista. Opit tunnistamaan megatrendit sekä rakentamaan ja jalkauttamaan erilaistavan strategian. Lisäksi opit hallitsemaan yrityksen kasvuun liittyviä riskejä.
3. päivä: LIIKETOIMINNAN VIRITTÄMINEN UUDELLE TASOLLE – YRITYSKULTTUURI TUNNISTAEN
Mitkä ovat yrityskulttuurin kirjoittamattomat säännöt? Miten henkilöstö sitoutetaan yrityksen strategiaan? Lisäksi käymme läpi toimivaa johtamisjärjestelmää ja hyvää hallitustyöskentelyä. Opit valmentavaa johtamista, valtuuttamista ja delegoinnin taitoja.
4. päivä: LIIKETOIMINNAN VIRITTÄMINEN UUDELLE TASOLLE – IHMISTEN JOHTAMISEN KAUTTA
Valmennuspäivänä käydään läpi oppeja yrityksen johtamisesta eri muutosvaiheissa. Teemoina muun muassa viestinnän foorumit, toimivat palaverikäytännöt, haastavat vuorovaikutustilaneet, etäjohtaminen, kehittämiskeskustelut kehittymisen tukena sekä esimiehen oikeudet ja velvollisuudet.
5. päivä: ASIAKKUUKSIEN JOHTAMINEN JA BRÄNDI
Mitä ovat asiakaslähtöinen toimintatapa ja kasvun johtaminen asiakkuuksien kautta? Valmennuspäivän aikana kuulet asiakkaiden prospektoinnista, myynnin johtamisen työkaluista ja yrityksen brändin rakentamisesta.
6. päivä: LIIKETOIMINTAMALLIT JA BISNESMUOTOILU ASIAKKUUKSISTA KÄSIN
Miten liiketoimintaa voi kehittää yhdessä asiakkaiden kanssa? Miten asiakastietoa ja dataa voi hyödyntää liiketoiminnan uudistamisessa? Opit, mitä tarkoittaa Growth hacking eli kasvuhakkerointi.
7. päivä: KETTERÄ KEHITTÄMINEN – LEAN-TOIMINTAMALLIT PK-YRITYKSESSÄ
Valmennuspäivän aikana kuulet LEAN-työkaluista johtamisessa. Opit vähentämään turhaa työtä ja saamaan aikaan tehokasta ja kannattavaa toimintaa.
8. päivä: KASVUN RAHOITUS, TALOUDEN JOHTAMINEN JA YRITYKSEN ARVONMÄÄRITYS
Miten johdan tehokkaammin ja kannattavammin? Käsittelemme kasvun taloudellisia haasteita ja niiden ratkaisuja sekä erilaisia kasvun rahoitusmalleja.
9. päivä: KASVUUN JOHTAMINEN – KASVUN ORGANISOINTI
Mitä tulee ottaa huomioon, kun henkilökunta kasvaa? Kuulet erilaisista osaamisprofiileista sekä rekrytoinnin tavoitteista, tavoista ja kanavista. Opit rakentamaan voittavan yrityskulttuurin ja palkitsemisen erilaiset muodot.
10. päivä: KASVUSTRATEGIAN TOTEUTUS
Miten voin kehittää omaa ajatteluani ja päätöksentekokykyäni? Pohdimme yrityksen ja johtajan tulevaisuuden askelia. Opit varmistamaan strategian ja jalkauttamaan oppimasi asiat osaksi arkea.
KATSO TÄSTÄ SEURAAVIEN ALKAVIEN VALMENNUSTEN PÄIVÄMÄÄRÄT JA VALMENTAJAT (klikkaa aikataulu auki):
LAPPEENRANTA 10.5.2023 ALKAEN
Valmennuspaikka: Scandic Patria, Kauppakatu 21, Lappeenranta.
Kasvun mindset – Kasvutavoitteiden asettaminen
10.5.2023
Jakson valmentaja: Päivi Luoma
Kasvustrategian laatiminen – kohti sinistä merta
11.5.2023
Jakson valmentaja: Päivi Luoma
Vieraileva asiantuntija: Taneli Sutinen, Superpark Oy
Liiketoiminnan virittäminen uudelle tasolle – yrityskulttuuri tunnistaen
7.6.2022
Jakson valmentaja: Päivi Luoma
Liiketoiminnan virittäminen uudelle tasolle – ihmisten johtamisen kautta
8.6.2023
Jakson valmentaja: Päivi Luoma
Asiakkuuksien johtaminen ja brändi
23.8.2023
Jakson valmentaja: Jari Junkkari
Liiketoimintamallit ja bisnesmuotoilu asiakkuuksista käsin
24.8.2023
Jakson valmentaja: Jari Junkkari
Ketterä kehittäminen – Lean-toimintamallit pk-yrityksessä
19.9.2023
Jakson valmentaja: Jari Haapaniemi
Kasvun rahoitus, talouden johtaminen ja yrityksen arvonmääritys
20.9.2023
Jakson valmentaja: Jari Haapaniemi
Kasvuun johtaminen – Kasvun organisointi
18.10.2023
Jakson valmentaja: Päivi Luoma
Kasvustrategian toteutus
19.10.2023
Jakson valmentaja: Päivi Luoma
Valmentajasi:
Ollis Leppänen on yrittäjä ja kokenut yritysvalmentaja. Hän on toiminut yrittäjänä ja yritysjohdon konsulttina vuodesta 2000. Hänellä on käytännön kokemusta niin vaativan B2B-myynnin ja -markkinoinnin toteutuksesta kuin kuluttajapalveluiden tuotteistamisesta ja myynnistäkin. Olliksen koulutus- ja konsultointiasiakkaina on ollut jo yli 900 pk-yritystä. Tutustu Olliksen valmentajaesittelyyn tästä.
Jari Junkkari on Intotalo Oy:n toimitusjohtaja. Jari on toiminut satojen pk-yritysten valmentajana ja konsulttina vuodesta 2005 lähtien. Hän on toiminut yrittäjänä turvallisuusalalla sekä toiminut mainostoimiston asiakkuusjohtajana. Hänellä on kattava kokemus nykyaikaisen markkinoinnin ja myynnin toteutuksesta pk-yrityksissä. Jarin asiakkaita ovat olleet mm. Softroi, Saimaan Juomatehdas ja KPA Unicon. Tutustu Jarin valmentajaesittelyyn tästä!
Niina Palmunen on valmentanut satoja yrityksiä eri toimialoilta. Niina uskoo yhdessä oppimiseen ja siihen että kaikki lähtee itsestä. Hän luo valmennuksissa luottamuksen ilmapiirin. Niina antaa kokemuksellaan opit yritystoiminnan kehityksen eri osa-alueilta ja auttaa viemään kehitystä oman toiminnan arkeen. Tutustu Niinan valmentajaesittelyyn tästä.
Päivi Luoma on kokenut yritysjohtamisen ja esimiesosaamisen valmentaja. Hän on toiminut yrityskulttuurien valmentajana ja yritysjohdon sparraajana niin pörssiyhtiölle kuin pk-yrityksille. Hänen asiakkaitaan ovat mm. Uponor, VR, Kaskein Marja, Loiste, Superpark ja Dry Ice Finland. Tutustu Päivin valmentajaesittelyyn tästä.
Makke Leppänen on johtamisen psykologiaan ja kasvun mindsetiin erikoistunut valmentaja ja asiantuntija, jonka kirjat ovat olleet suosittuja johtamisen oppaita Suomessa. Makke on toiminut yrittäjänä vuodesta 1996 ja on mukana useissa kasvua kansainvälisiltä markkinoilta hakevissa yrityksissä. Tutustu Makken valmentajaesittelyyn tästä.
Jari Haapaniemi on kokenut henkilöstöjohtamisen ammattilainen, jolla on vankka kokemus organisaatioiden kehittämisestä vastuullisena johtajana mm. UPM:n palveluksessa. Erityisesti työsuhdeasiat ovat hänen vahvuuksiaan. Hänen asiakkaitaan ovat mm. Administer Oy, Loiste-sähköyhtiö, Ensto Oy ja Monetra Oy sekä lukuisa joukko suomalaisia pk-yritysten johtajia. Tutustu Jarin valmentajaesittelyyn tästä.
Tuomas Mikkonen on Intotalon ykkösmies Lean-menetelmän energisenä valmentajana. Tuomaksella on vahva työkokemus sekä projektitoiminnasta että yrittämisestä. Uusien taitojen tai työkalujen soveltaminen jokapäiväiseen arkeen ja prosesseihin sekä kiireen ja stressin luoman noidankehän katkaiseminen on Lean-valmennuksien avaintavoite. Tutustu Tuomaksen valmentajaesittelyyn tästä.
Ilmoittaudu mukaan nyt!
Ohjelman toteuttajana toimii Intotalo Oy, joka on toiminut yritysjohdon kasvun kumppanina vuodesta 2001.
Valmennusohjelma perustuu yli 3000 yrittäjälle, yritysjohtajalle sekä markkinoinnin ja myynnin avainhenkilölle toteuttamiemme valmennusten parhaisiin kokemuksiin.
”Intotalon valmennus auttoi yritystäni kasvamaan 120%.” Ali Giray, Arife Oy
Mikä Intotalon valmennuksessa on erilaista?
Intotalon yritysjohdon valmennusten toimintamalli perustuu vahvasti osallistujien keskinäiseen vuorovaikutukseen ja verkostoitumiseen. Käyttämämme tiimivalmennuksen menetelmät tukevat opitun käytäntöön viemistä ja antavat jokaiselle osallistujalle mahdollisuuden syventyä valmennuksen teemoihin omien tavoitteidensa kautta.
Valmentajiemme ja konsulttiemme valintakriteereissä suurin painoarvo on käytännön yrityskokemuksella. Näin valmentajamme puhuvat aidosti samaa kieltä osallistujien kanssa. Käytäntö sekä todelliset ratkaisut ja esimerkit yrityselämästä ovat valmennustemme sisällöissä vahvasti esillä. Ja tietysti innostus, kannustava ote ja positiivinen ilmapiiri!
Olemme kehittäneet aktiivisesti lähivalmennuspäiviä tukevia verkkovalmennusmateriaaleja ja pk-yritysten johdolle ja avainhenkilöille suunnattujen verkkovalmennusten toteuttajana olemme yksi Suomen suurimmista toimijoista. Vuosittain verkkovalmennuksiimme osallistuu yli 1000 yrittäjää.
”Kantava voima valmennuksessa oli positiivinen energia, joka välittyi valmentajista osallistujille. Lisäksi pidin valmennuksen käytännönläheisyydestä.”
Ari-Jussi Himanen, Puhumisen Paikka
Olemme saaneet olla mukana auttamassa suomalaisia eturivin yrityksiä kasvuun jo vuodesta 2001 lähtien. Liity sinäkin samaan kööriin!
Lisätietoja sinulle kertovat
Ilmoittaudu mukaan nyt!
Usein kysytyt kysymykset
Onko tämäkin koulutus pelkkää kalvosulkeisia?
Ei ole. Varsinkin jos osaat avata suusi ja kerrot meille mitä tarvitset. Verkostostamme löytyy asiantuntija ihan varmasti, oli ongelmasi mitä tahansa. Et voi saada mistään koulutuksesta sen enempää kun olet valmis antamaan. Jos jokin asia ei toimi, kerro siitä meille ja korjaamme asian. Meidän tehtävämme on auttaa, teidän tehtävä on kertoa mitä apua tarvitsette.
Miksi lähettäisin kaksi osallistujaa firmastani?
Siksi koska asiat menevät helpommin käytäntöön, kun et ole yksinäinen hullu joka saarnaa jostain ”uudesta” organisaatiosi sisällä. On helpompaa kun sinulla on jo valmiiksi yksi liittolainen joka ymmärtää mitä olet tekemässä. Olemme muutenkin sokeita itsellemme ja siksi on hyvä kun kaveri on vieressä sparraamassa.
Onpa kallista, eikö tätä voisi saada halvemmalla?
Ei, mutta osamaksu onnistuu. Kassavirran hallitseminen on fiksua. Hinta on siitä mielenkiintoinen, että se on suhteellinen. Jos sinulla ei ole varaa investoida paria tonnia henkilökohtaiseen ja yrityksesi kasvuun, niin kasvun tavoitteleminen on aika turhaa puuhaa.
Osaatteko te oikeasti mitään?
No ei tietenkään kaikkea osata, mutta paljon. Verkostosta löytyy asiantuntemusta runsaasti, oli ongelma mikä tahansa. Varsinkin yrityskohtaiset konsultointipäivät on syytä hyödyntää tarkkaan. Loppujen lopuksi se on osallistujasta itsestään kiinni, osaako hän pyytää apua vai ei. Me emme voi tehdä muutoksia yrityksessäsi sinun puolestasi, mutta voimme auttaa kaikin keinoin.
Ei minulla ole aikaa näin paljoa, miten ihmeessä voisin osallistua?
Monella johtajalla ja yrittäjällä on niin paljon reagoitavaa, ettei aikaa ydinongelmien korjaamiseen ole. Kun aikaa ydinongelmian korjaamiseen ei ole, pitää jatkuvasti reagoida. Joten jos sinulla on jatkuva kiire, ainoa ratkaistu tilanteeseen on opetella juoksemaan nopeammin ja nopeammin tai sitten pysähtyä hetkeksi. Kun pysähdyt hetkeksi, voit katsoa mikä on olennaista ja mikä ei. Sitten saatat huomata, että 80% tekemisistäsi on turhaa, ulkoistettavissa tai muutettavissa joksikin muuksi. Jos sinulla ei ole aikaa, se on yksi suurimmista syistä miksi sinun täytyy osallistua tähän koulutukseen. Ei haittaa vaikka et pääse paikalle joka kerta, voit laittaa jonkun tuuraamaan. Kunhan yrität sitoutua suurimmaksi osaksi. Se on itsesi ja ryhmän parhaaksi.